Puhdasvetinen järvi ja upeat kalastusmahdollisuudet
Auhojärvi on puhdasvetinen kalajärvi, jossa monipuolinen kalasto viihtyy erinomaisesti.
Järvi kuuluu Kiiminkijoen vesistöön, ja vesireitti jatkuu aina Perämerelle saakka – kalastajalle, melojalle ja luonnossa liikkujalle tämä on todellinen helmi.
Myös lähialueilla on runsaasti muita järviä ja jokia, joten kalastettavaa riittää.
Valtion metsästysmaille on helposti saatavilla metsästyslupia, ja niitä Puolangalla riittää – tilaa ja mahdollisuuksia on todella paljon.
Luontoelämyksiä kaikkina vuodenaikoina
Alue tarjoaa puitteet marjastukseen, retkeilyyn ja metsästykseen, ja talvella Auhojärven länsipäästä kulkee moottorikelkkareitti, jota pitkin pääsee sekä pohjoiseen että etelään pitkille kelkkaretkille.
Loma-asunnot – tilaa ja mukavuutta ympäri vuoden
Auhojärven rannalla sijaitsee useita viihtyisiä lomakohteita:
- Auhon Lomaranta – etelärannalla, runsaasti tilaa myös isommille seurueille
- Katajaranta & Koivikko – viihtyisät mökit järven pohjoisrannalla
Kaikki kohteet ovat ympärivuotisessa käytössä, joten voit nauttia luonnon rauhasta ja järvimaisemista niin kesällä kuin talvellakin.
Lisätietoja mökeistä ja varauksista löydät Loma-asunnot -sivulta,
tai voit olla meihin yhteydessä puhelimitse tai sähköpostitse – autamme mielellämme sopivan majoituksen valinnassa.